Презентація
Тема уроку: Ознайомлення із життям і творчістю Тараса Шевченка. А.Лотоцький «Малий Тарас чумакує».
Тема уроку: Ознайомлення із життям і творчістю Тараса Шевченка. А.Лотоцький «Малий Тарас чумакує».
Мета:
Освітня: поглибити
знання учнів про життя Т.Г. Шевченка, ознайомити з деякими відомостями про
раннє дитинство поета, вчити давати характеристику дійовим особам, робити
висновки з прочитаного.
Розвиваюча: розвивати
навички виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів.
Виховна: виховувати
бажання глибше ознайомитися з біографією великого Кобзаря.
Тип уроку:
комбінований.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
(Учитель)
Пролунав уже
дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і
цікавий,
До нас гості
завітали.
Повернемось
обличчям до гостей
І лагідно промовим:
«Добрий день!».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда-розповідь
- Як називається
наша країна?
Ми любимо свою
країну, шануємо і поважаємо людей. А коли згадують про Україну в інших далеких
країнах, то при цьому обов’язково називають ім’я одного чоловіка. Пам’ятники
йому стоять під небом: Аргентини, Франції та багатьох інших держав. Багато
людей знають його і шанують бо він – народний поет.
- Кого ж ми звемо
сином України ?
- Що ви запам’ятали
про Шевченка з 2 класу ?
Ім’я Т. Г. Шевченка
невіддільно пов’язане із Україною.
Україна – це
Шевченко. Шевченко – це Україна!
ІІІ. Оголошення теми уроку.
Вам, діти, цікаво
буде більше дізнатися яким був у дитинстві Шевченко. То ж ми сьогодні
розпочинаємо вивчати новий розділ «Шевченкове слово». Будемо опрацьовувати
оповідання Антона Лотоцького «Малий Тарас чумакує».
IV. Практична робота спрямована на вивчення нового
матеріалу.
1. Інсценізація
(Звучить запис «Колискової» у виконанні Ніни
Матвієнко. Заходить жінка одягнена в селянський одяг, до неї підходить хлопчик.)
Хлопчик: Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах
тримається ?
Мати: Так, синку, правда.
Хлопчик: А чому так багато зірок на небі ?
Мати: Це коли людина на світ приходить, Бог свічку
запалює і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне,
зірочка падає. Бачив ?
Хлопчик: Бачив, матусю, бачив. Матусечко, а чому одні
зірочки ясні, а інші ледь видно ?
Мати: Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її
свічка ледь-ледь тліє, а коли добра, любить людей, ясне її світло це далеко
видно.
Хлопчик: Матусю, я буду добрим, я хочу щоб моя
свічечка світила найясніше.
Мати: Старайся мій хлопчику.
Учитель: Так одного разу навесні на небі спалахнула ще
одна яскрава зірочка, зірочка Тараса Шевченка.
2. Пошукова робота.
Т.Г. Шевченко
народився 9 березня 1814 р. в селі Моринці на Черкащині. Ріс Тарасик лагідною,
чуйною та щирою дитиною. Найбільше він любив свою матінку. Але радість і втіха
хлопчика потьмарилась горем: коли йому було 9 років померла мама і почалося
страшне сирітське життя біля мачухи. Чужа не добра жінка дуже погано ставилась
до Тараса. Коли Тарасові виповнилось 11 років помер і батько. Смерть батька
приголомшила малого Тараса. Його горе описано в таких рядках:
Там батько плачучи
з дітьми
(а ми малі були і
голі)
Не витерпів лихої
долі,
Умер на панщині…А
ми
Розлізлися межі
людьми,
Мов мишенята. Я до
школи –
Носити воду
школярам. (Слайд 6,7)
- Тарас наймитував
у школі, рубав дрова, а потім був і пастухом, і нянькою.
Про своє нелегке
сирітське дитинство він згадував у своїх віршах.
(Вірш «Мені тринадцятий минало). (Слайд
8)
Незважаючи на те,
що народився поет у бідній кріпацькій сім’ї, і дитинство його було тяжким і
безрадісним, малий Тарас ріс допитливим і розумним хлопчиком.
Його не полишала
думка навчитися малювати у хлипківського маляра. Той згодився навчити хлопця
малювати, та пан Енгельгарт забрав Тараса в Петербург козачком.
Хоче малювати,
прагне він до знань,
Та за це багато
зазнає знущань.
Нишком він малює
статуї в саду,
Вночі пише вірші
про свою біду…(Слайд 9)
- Т.Г. Шевченко
прожив усього 47 років, із них 24 роки був у кріпацтві, 10 років мучився у
солдатській неволі на засланні і лише 13 років був вільною людиною. (Слайд 11)
9 березня 1861 року Тарасу
Шевченку минуло 47 років. Надійшло багато вітальних телеграм. Привітали поета,
який лежав тяжко хворий, прийшли друзі. А 10 березня перестало битися серце
великого українського Кобзаря. Він був похований у Каневі на Чернечій горі. Так
заповідав великий поет. (Слайд 12).
3. Робота з підручником.
Опрацювання оповідання А. Лотоцького «Малий Тарас
чумакує».
Трагічною була доля
Шевченка. Та його життя було, як зірка: яскраво запалало, але швидко погасло.
Та сяйво його творів палає і зараз.
(Читає
вчитель)
- Які нові факти ви
дізналися з життя Шевченка ?
4. Словникова робота (робота в парах).
воли паша
татари ясир
обабіч козацькі
пасинки
безмежний
вольниця бранці
- Прочитайте слова буксиром із сусідом по парті (робота в парах).
- Які слова вам мало зрозумілі ?
(Учитель пояснює значення слів)
5. Читання оповідання вголос («ланцюжком», «перекотиполе»).
- Чому Тарас хотів
чумакувати разом із батьком ?
6. Аналіз змісту з вибірковим читанням.
- Коли відбулися
описані події ? Скільки років було Тарасику ?
- Де жила сім’я
Шевченків ? Прочитайте опис Кирилівки.
- Чому в хаті
Шевченків було невесело ?
- Чому старенький
дідусь і тато жаліли малого Тараса.
- Як сприймав
новину про чумакування хлопчик ? Доведіть думку словами із тексту.
- Які місця
проїжджали чумаки ? Куди найбільше мріяв потрапити Тарасик, чому ?
- Які картини
малювала уява хлопчика ? Прочитайте.
7. Характеристика головного героя.
Метод «Асоціативний
кущ».
Тарас
допитливий уважний спостережливий мрійливий вразливий
V.
Рефлексія.
1. Робота в групах.
Складіть і
прочитайте прислів’я.
1-а група:
Шевченкові твори
сяють мов зорі.
2-а група:
Ми Шевченка славить
будем і ніколи не забудем.
3-тя група:
Тарасові думки будуть
жити віки.
4-а група:
Вписати голосні, що
втекли зі слів.
У н..ш ч..д..в..й
ч..с в..ч..н ж..т..м..
Т..р..с
5-а група:
Прочитайте
деформоване речення:
иМ мовчися
у Шевченка нувашати
і лютиби нурід
зелюм.
6-а група:
Прочитати
прислів’я, роз’єднавши слова:
ШевченкоТарас-начесонцедлянас.
2. Тестування.
- У 11 років
Шевченко став…
а) художником; б)
поетом; в) сиротою;
- Батьки Тараса
були…
а) робітниками; б)
кріпаками; в) панами;
- Тарас в дитинстві
мріяв стати…
а) співаком; б)
поетом; в) малярем;
- Книга Шевченка
називається…
а) «Кобзар»; б)
«Чумаки»; в) «Садок вишневий коло хати»;
Підсумок уроку.
Домашнє завдання і
оцінювання.
Немає коментарів:
Дописати коментар