Орнамент. Візерунок у смужці
Мета: ознайомити учнів з декоративно-ужитковим
мистецтвом; сформувати уявлення про орнамент, про спосіб його отримання шляхом
вирізування з паперу; навчити вирізати симетричні фігури з паперу; розвивати
фантазію та уяву, дрібну моторику рук; розширювати світогляд; виховувати любов
до національних традицій, терпіння і акуратність.
Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик,
серветка для рук, ілюстрації із зображенням мальовничих українських пейзажів,
предметів українського побуту, одягу, рушників, аудіозапис українських пісень у
виконанні С. Ротару.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми вирушимо у подорож до
світу веселого та щасливого дитинства. А дитинства не буває без гри.
— Ви любите гратися?
— Які іграшки вам подобаються найбільше?
— Які іграшки бувають? (М'які, залізні, пластмасові та
ін.)
— А чи бувають іграшки, якими можна не тільки гратися?
— Іграшки, які мають художню цінність І
виготовлені народними майстрами, називаються декоративними. А мистецтво їх
виготовлення прийнято вважати декоративно-ужитковим.
До декоративно-ужиткового мистецтва належать художньо
виконані меблі, посуд, одяг, килими, мереживо, ювелірні вироби, іграшки та інші
предмети. В Україні історично склалися центри декоративно-ужиткового мистецтва
у Косові, Яворові, Опішні, Решетилівці, Дибінцях, Ічні, Дегтярах, Петриківці,
Бубнівці, Клембівці, Кролевці та інших населених пунктах. (На дошці —
ілюстрації із зображенням мальовничих міст України.) Розгляньте на с. 56 вироби
народних майстрів.
— Здогадайтеся, чим оздоблювали свої вироби народні
майстри?
— Так, вони прикрашали свої вироби орнаментом.
2. Вступна бесіда
— Здавна основним видом оздоблення виробів
декоративно-ужиткового мистецтва був орнамент (від лат. огпатепіит — прикраса)
— візерунок, побудований на ритмічно організованому сполученні зображувальних
елементів, виконаних засобами живопису, опалювання, різьби, графіки тощо.
— Перш ніж приступити до роботи, потрібно
з'ясувати зміст поняття «орнамент».
Орнамент — найпоширеніша композиційна побудова; це
багаторазове повторення зображення предметів. Зустрічається в архітектурі,
декоративно-ужитковому мистецтві, графіці.
Орнаменти з паперу використовують для прикрашання
інтер'єру, новорічних ялинок, приміщень, сценічних костюмів, альбомів та інше.
(На дошці ілюстрації із зображенням українського одягу, посуду,
рушників.)
Демонструються плакати з різними видами орнаментів.
Підручник, с. 64.
3.
Фізкультхвилинка
4. Демонстрування та аналіз зразка
1) Принцип виконання орнаменту з паперу.
— Смужка білого або кольорового тонкого паперу
складається кілька разів навпіл, поки не вийде заготовка потрібного розміру. З
одного боку наноситься половинне зображення предмета і вирізається по контурних
лініях. (Учитель демонструє принцип роботи.) Деталь розгортається і
прогладжується, щоб зникли лінії згинів.
2) Інструктаж учителя.
— Які предмети побуту можна прикрасити
орнаментом? (Предмети по буту, одяг, взуття) 3 якими видами орнаменту ви вже
знайомі?
— Рослинний орнамент складається зі стилізованих
листя, квітів, плодів, гілок. Геометричний орнамент складається з точок, ліній
(прямих, ламаних, зигзагоподібних), і фігур (кіл, ромбів, багатогранників,
зірок, хрестів, спі ролей).
— А сьогодні будемо створювати геометричний орнамент у
смужці. Розгорніть підручники на с. 61 і розгляньте рослинний орнамент з природних
матеріалів. Ми будемо працювати з папером.
• Користуючись шаблонами, обведіть та виріжте
деталі квітів, листя. Якщо бажаєте, додайте свої власні деталі.
• Заготовлені деталі зображення розташовуються
на столі так, щоб вийшла задумана композиція. Якщо отримана композиція не
подобається, деталі розташовують інакше — знаходять більш вдалі композиційні
рішення.
• Клейстером промащується тільки наклеювана
деталь зображення. Зручніше промащувати від середини до країв. Кожне нове
промазування робиться на чистому аркуші. Дрібні форми рекомендується
промащувати дерев'яною паличкою, намагаючись не промащувати клейстером краї.
• На фон зображення наклеюються в певній
послідовності: спочатку — найбільш віддалені, а потім — поступово наближаються
до переднього плану.
• Потім деталь потрібно приклеїти на її місце і
пригладити ганчірочкою (або накрити чистим аркушем паперу і пригладити).
III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Діти виконують роботу під аудіозапис українських
пісень у виконанні Софії Ротару.
IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ
— Чим схожі ваші роботи? чим відрізняються?
(Кількістю елементів та їх розташуванням.) Зверніть увагу на якість роботи:
точність, акуратність, оформлення.
Діти виходять по рядах і показують свої роботи. Решта
учнів аналізують складені орнаменти.
V. Підсумок уроку.
— Про що нове дізналися на уроці? Кому хотіли б
розповісти про це?
— Що таке орнамент?
— Де найчастіше застосовували
орнамент українські майстри?
Немає коментарів:
Дописати коментар